Nyheter

MIS - Miljö- och hållbarhetsrevisorer i Sverige - Föreningens nya namn

Under torsdagens årsmöte röstades det nya namnet igenom i en andra omröstning med bred marginal.

Torsdagens årsmöte blev mycket lyckat med cirka 25 närvarande medlemmar. 3 nya namn röstades in i styrelsen; Göran Sjöblom, Staffan Söderberg och Maria Hedqvist. Samtidigt tackades 3 gamla styrelseledamöter av med varsin gåva till Naturskyddsföreningens arbete för världens hav.

Med bred marginal röstades också föreningens nya namn igenom, MIS- MIljö- och hållbarhetsrevisorer i Sverige och de stadgeändringar som också låg som förslag från det extrainsatta årsmötet i November.

Efter årsmötesförhandlingarna lyssnade vi på föredrag om nya ISO 45001 och Folktandvårdens arbete med förbättringsdagar. Dagen avslutades med en givande workshop om föreningens egna ledningssystem.